Solidna konstrukcja, precyzyjne tolerancje i delikatne pompowanie - pompy krzywkowe Alfa Laval
Dostępne w naszej ofercie pompy krzywkowe SSP zostały zastąpione pompami Alfa Laval (właściciela marki SSP).
O Alfa Laval
Firma jest wiodącym dostawcą najwyższej jakości produktów nie tylko w zakresie transportu płynów, ale również wymiany ciepła i oddzielania. Dzięki kompleksowej ofercie Alfa Laval dąży do zwiększenia wydajności i konkurencyjności producentów w różnych gałęziach przemysłu na całym świecie. Alfa Laval definiuje ich wyzwania i dostarcza zrównoważone produkty i rozwiązania, które spełniają ich wymagania - głównie w przemyśle spożywczym, ale również w energetyce, ochronie środowiska i przemyśle morskim.
Partnerstwo z Alfa Laval
Ekohelp zostało partnerem Alfa Laval w zakresie rozwiązań do sektora higienicznego obejmujących nie tylko pompy krzywkowe, ale również zawory, głowice myjące, mieszadła i inne zaawansowane urządzenia.
Dzięki coraz bogatszej ofercie jesteśmy gotowi obsłużyć bardziej kompleksowo producentów napojów i żywności, kosmetyków czy wyrobów farmaceutycznych. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o naszej ofercie.
Oferujemy profesjonalne doradztwo i wsparcie w procesie zakupu! Zapraszamy do kontaktu!
Pompy krzywkowe Alfa Laval - charakterystyczne cechy
Portfolio pomp krzywkowych Alfa Laval obejmuje modele SX, SRU, OptiLobe i SCPP. Ich zalety to:
- szeroki zakres wydajności,
- zachowanie struktury pompowanych mediów o niskiej, średniej i wysokiej lepkości (zawiesiny, emulsje),
- zapewnienie równomiernego przepływu,
- solidna konstrukcja, modułowa budowa i elastyczna konfiguracja,
- łatwość w obsłudze i serwisie,
- energooszczędność,
- odpowiednie do mycia i sterylizacji w układach: CIP i SIP
- zgodność z normami higieny dla wymagań ogólnych, spożywczych i farmaceutycznych (3-A, EHEDG, FDA)
- na życzenie – wykonanie zgodne ze standardami ATEX (modele SX i SRU),
- wersja dla przemysłu farmaceutycznego dostępna z pakietem dokumentacji Alfa Laval Q-doc, zapewniającym pełną przejrzystość.
Zasada działania - pompy krzywkowe Alfa Laval
Wysokiej jakości pompy krzywkowe Alfa Laval należą do grupy pomp wyporowych. Pompowanie płynów odbywa się na zasadzie przeciwbieżnego, bezkontaktowego obrotu rotorów dwu-, trój- lub wielokrzywkowych w całkowicie wypełnionej pompowanym płynem komorze głowicy.
Ideę pompowania unaocznia schemat poniżej, gdzie widać przepływ płynu przy stopniowym wypełnianiu głowicy od wlotu do wylotu w trakcie obrotu rotorów. Silnik napędza rotory poprzez reduktor i skrzynkę przekładniową. Przekładnia zębata zapewnia synchronizację obrotów krzywek w głowicy.
Pompy krzywkowe Alfa Laval - podstawowe dane konstrukcyjne
Główne elementy składowe pomp krzywkowych pokazano na poniższym schemacie.
Zastosowano tu wysokiej jakości uszczelnienia mechaniczne pojedyncze i podwójne zwilżane oraz typu hiclean. W kilku rodzajach pomp króćce wlotowy/wylotowy są umieszczane w położeniu poziomym lub pionowym z możliwością wyboru kierunku przepływu.
Precyzyjne wirniki i praca przy niskim poziomie ścinania sprawiają, że pompy krzywkowe Alfa Laval są idealne do pompowania delikatnych cieczy procesowych w zastosowaniach ogólnych, higienicznych i o wysokiej czystości w przemyśle spożywczym.
Materiały konstrukcyjne pomp krzywkowych Alfa Laval
W zależności od modelu pompy krzywkowej do grupy elementów mających kontakt z pompowanym płynem należą: pokrywa głowicy, rotory, głowica, wałek napędowy i pomocniczy, a użyte materiały to przede wszystkim: stal nierdzewna 316L, stal nierdzewna 316, stal węglowa utwardzona, żeliwo ciągliwe, oraz elastomery uszczelnień takie jak guma nitrylowa NBR, EPDM (etylen-propylen), FPM (viton), PTFE (teflon), MVQ (silikon), Kalrez. Elementy pompy nie mające kontaktu z pompowanym płynem to obudowy skrzynek (materiał: żeliwo) i zębatki wykonane ze stali utwardzonej.
Pompy krzywkowe Alfa Laval - wykończenie powierzchni elementów mokrych i pokrycia zabezpieczające
Standardowa chropowatość powierzchni wewnętrznej głowicy i rotorów wykonanych ze stali nierdzewnej wynosi 0,8 Ra; dla pomp stosowanych w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym gładkość powierzchni, a tym samym łatwość spływania resztek produktu i mycia jest niezwykle istotna. W celu zwiększenia gładkości elementy pompy krzywkowej poddaje się procesom elektropolerowania osiągając chropowatość mniejszą od 0,8 Ra i błyszczącą powierzchnię. W celu uzyskania powierzchni lustrzanej stosuje się dodatkowo proces mechanicznego polerowania. Chropowatość powierzchni po takiej obróbce osiąga wartość 0,5 Ra i mniej.
Do pracy z płynami zawierającymi cząstki ścierne przeznacza się pompy krzywkowe z elementami roboczymi poddawanymi obróbce utwardzającej lub pokrywanymi węglikiem wolframu.
Pompy krzywkowe Alfa Laval— zastosowanie w przemyśle
Pompy krzywkowe firmy Alfa Laval stosowane są do wszelkiego typu płynów, takich jak: kleje, chemikalia, czekolada, glinki, kosmetyki, kremy i wody toaletowe, produkty mleczarskie, detergenty, barwniki, emulsje, tłuszcze, soki owocowe, oleje mineralne i spożywcze, farby, karmy zwierzęce, szlamy i papki, rozpuszczalniki, melasa, syropy, pasta do zębów, drożdże itp. Pompują one produkty o szerokim zakresie lepkości, nawet do 1 000 000 cP. Mogą być eksploatowane w temperaturach od - 20 do 70, do 130 i do 200 st. C. Szereg modeli przystosowanych jest do wysokotemperaturowego mycia obiegowego (CIP). Wydajność popularnych modeli sięga 115 m3/h, a w przypadku serii A, nawet 680 m3/h. Ciśnienia robocze, to maks. 20 bar. Standardowa gładkość powierzchni wewnętrznych wynosi 0,8 Ra, jednak poprzez zabiegi elektropolerowania i polerowania mechanicznego uzyskuje się wartości równe lub niższe od 0,5 Ra.